Jak na nátěr kovu?

Pro natírání kovových předmětů platí přísná pravidla, i přesto, že moderní barvy toho zvládnou hodně. Základem je pečlivě očistit podklad a souvisle natřít vhodnými barvami. Železo natíráme hlavně proto, aby nerezavělo. Musíme si dát záležet zejména na záhybech, spojích a svárech, otvorech či nerovnostech, kde by se mohla zdržovat voda nebo srážet vlhkost a snadno se dostat k obnaženému kovu.

Pokud chceme natřít povrch jiným odstínem, než máme dosud, je třeba podklad dobře připravit. To znamená umýt, odmastit a zdrsnit, aby nová barva dobře přilnula. Je lepší použít stejný typ barvy, není vhodné kombinovat syntetické a vodou ředitelné barvy.

Pokud se stará barva odlupuje nebo je jinak poškozená, můžeme ji odstranit zcela nebo jen zčásti. Odstranit barvu můžeme buď mechanicky, a to buď ručně, pískováním nebo opalováním. Odlupující se kusy barev jdou dolů špachtlí, abychom nedělali rýhy, obrousíme ostatní plochy drátěným kartáčem, smirkem nebo podobným nářadím na zdrsňování povrchů. Rovněž můžeme pro odstranění barvy použít odstraňovač starých nátěrů. Předmět natřeme, necháme působit a poté uvolněnou barvu seškrábneme. Vždy postupujeme dle návodu na konkrétním odstraňovači.

Jasný postup natírání kovu

Rez musí pryč, na odstranění použijeme brusný papír, drátěný kartáč, tryskací pistoli nebo odrezovač. Poté povrch odmastíme. Železo natíráme co nejdříve, aby nezačalo korodovat. Můžeme použít základní barvu, kterou následně překryjeme barvou vrchní. V dnešní době máme však velký výběr barev 2v1, které mají funkci základní a vrchní barvy např. Hostagrund nebo 3v1 (základ s vrchem a antikorozním účinkem). Barvy obsahují inhibitory koroze, také pojivo, které odolává UV záření, povětrnostním vlivům, mají dostatečnou pružnost, nátěr tedy nepraská, když se železný podklad vlivem teplot roztahuje nebo smršťuje.

Měděné trubky ústředního topení jsou již z výroby ošetřeny tak, aby netvořily uvnitř ani na povrchu měděnku. Lze je ale také natřít. Důležitá je barva, která musí být dostatečně pružná a musí snášet vyšší teploty, aniž by měnila vzhled a barevný odstín. Ideálně volíme tedy barvu určenou přímo na radiátory -  Radbal. Trubky nejprve natřeme základní syntetickou barvou, po zaschnutí natřeme tenkou  vrstvou barvy na radiátory, po zaschnutí přidáme ještě jednu tenkou vrstvu. Můžeme použít i vodou ředitelné barvy určené na radiátory (Denas radiátor).

Jak na neželezné kovy

Neželezné kovy (hliník, měď, mosaz) obvykle nenatíráme, při oxidaci si vytvářejí vlastní ochrannou vrstvu a charakteristické zbarvení.

Jiné je to u pozinkovaného plechu, kde zinkový povlak chrání ocel jen po určitou dobu, a to v závislosti na agresivitě prostředí.,S novým pozinkovaným plechem mohou mít ale některé barvy problém (nepřilnou k němu, protože má nízké povrchové napětí), proto se vyplatí dát plechu určitý čas aby zoxidoval. Na čerstvý pozink můžeme použít barvu Hostagrund zinex 2v1. Tato barva je určena pro zhotovení jednovrstvých antikorozních nátěrů jak oceli a lehkých kovů, včetně pozinkované oceli. Má výbornou přilnavost na ocelové, měděné, hliníkové a pozinkované povrchy, včetně čerstvého pozinku. Navíc má tixotropní charakter, nestéká tedy ze svislých ploch.

Pro aplikaci barev určených k natírání kovů použijeme vhodný štětec, váleček nebo stříkací pistoli. Je dobré řídit se pokyny výrobce pro vhodnou aplikaci barvy.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.