Jak vybrat lazuru na dřevo

Pořídili jste si nový zahradní nábytek, pergolu či plot nebo potřebujete obnovit již nějaký starší dřevěný kousek nábytku? Pokud netoužíte po přirozeném šedivém odstínu dřeva a chcete zachovat nebo vylepšit jeho stávající barvu, bez ochranného nátěru se neobejdete.

Dřevo je přírodní materiál, je náchylné na spoustu vnějších vlivů, které jeho vlastnosti zhoršují nebo dokonce zničí. Vlhkost, sluneční záření, hmyz a houby představují největší riziko. Proto používáme ochranné lazury na dřevo, které nejen zvýrazní kresbu dřeva, ale především jej chrání před škůdci, kteří mohou dřevo zcela znehodnotit.

Před použitím lazury dřevo ošetřete prostředkem proti červotoči nebo plísním a následně aplikujte ochranný nátěr. Na trhu  existují ale i takové lazury, které mají schopnost jak dekorativní, tak ochrannou. Lazury na dřevo určené pro exteriér jsou pružné a prodyšné a přizpůsobí se případnému rozpínání nebo smrskávání dřeva. A to je hlavní rozdíl od použití běžného laku, který není prodyšný a nereaguje pružně na změnu vlhkosti, může tak dojít k jeho popraskání. 

Použití lazur je poměrně široké, odolávají UV záření i dalším povětrnostním vlivům. Lazuru oceníte i při nátěru starého nábytku, který chcete do interiéru, protože dřevo oživí. 

Lazury jsou silnovrstvé a tenkovrstvé.

Silnovrstvá lazura na povrchu dřeva vytváří ochranný film, ale proniká do něho jen minimálně. Je vhodná pro dokonale vyschlé dřevo. Výhodou je dlouhodobá ochrana až několik let (5-6 roků). Pokud se nátěr po nějaké době obnovuje, je nutné ten původní odstranit.

Tenkovrstvá lazura se vsakuje do dřeva a na jeho povrchu vytváří tenkou ochrannou vrstvu. Výhodou je rychlá a snadná aplikace. Nátěr tenkovrstvou lazurou vydrží asi 2 až 3 roky.

Základ lazury je buď syntetický nebo vodou ředitelný.

Syntetický je standardní, dlouho používané složení lazur. Nemá tak přísné požadavky na připravenost podkladu, jako lazura s vodou ředitelným základem. Lazury se nemusí ředit, čištění štětců ale vyžaduje syntetické ředidlo.

Vodou ředitelný - akrylátový - je ekologický typ lazury. Rychle zasychá, nezapáchá, na čištění štětců stačí voda. Pro aplikaci však potřebuje dokonale čistý a odmaštěný povrch. Je vhodnější na použítí do interiérů. Některé vodou ředitelné lazury jsou vhodné i na dětské hračky a neškodné při kontaktu s potravinami. 

 Jak vybrat lazuru na dřevo?

Na trhu je celá řada lazur. Vybírat můžete podle výrobce, dekoru, vlastností nebo typu dřeva. Vyrábí se například lazury určené pro venkovní použití nebo naopak do interiéru. Podobně jako u jiných výrobků se od sebe liší svojí kvalitou. Rozhodující je, kolik účinných látek bude lazurovací nátěr obsahovat. Nejdůležitější složkou každé lazury je množství sušiny neboli látky, která dřevu poskytuje ochranu. Platí pravidlo, že čím více sušiny bude lazura obsahovat, tím lepší ochranu dřevu poskytne.

Při výběru lazury na dřevo se soustřeďte i na další parametry. Důležité je, jak velkou plochu vybranou lazurou natřete. Je důležité si uvědomit, že v reálu se vše může lišit. Výrobci tento údaj uvádějí na základě optimálních podmínek. Některé dřevo může „víc pít“ než jiné. Svoji roli sehrají i konkrétní povětrnostní podmínky. Počítejte také s tím, že jeden nátěr většinou nestačí a bude nutné aplikovat dva nebo tři nátěry. 

Můžete se setkat s olejovou lazurou. Na trhu jsou například jednovrstvé olejové lazury, které mají vysoký obsah sušiny, a proto dřevu poskytují vysokou ochranu. Penetrace dřeva jde v tomto případě do hloubky a navíc mu olejový nátěr propůjčuje přirozený vzhled. Olejová lazura na dřevo tak vlastně šetří čas i peníze, protože postačí právě jen jeden nátěr. Dále nám také trh nabízí lazury se směsí vosků a olejů, které jsou vysoce odolné vůči UV záření a dřevo dobře chrání vůči vodě.

Aplikace lazury

 Při samotné aplikaci lazury na dřevo byste měli dodržovat tyto zásady. Jen tak docílíte skvělého výsledku a poskytnete dřevu žádoucí ochranu.

Dřevo zbavte nečistot. Omeťte ho, můžete ho ofoukat nebo vyluxovat. Pokud budete natírat starý kousek, je třeba zbavit ho původního nátěru – s tím pomůže třeba smirkový papír, ocelový kartáč nebo vibrační bruska. Pokud je to jen trochu možné (a nenatíráte zrovna plot), přesuňte si dřevěný nábytek do dílny. Při natírání může začít pršet, zafoukat silný vítr, který přinese nečistoty, nebo do nátěru perou silné sluneční paprsky. Lazuru na dřevo aplikujte klasicky štětcem. Je vhodné nanášet na dřevo silnou vrstvu, kterou bychom měli dobře rozetřít. Lazura (zejména tenkovrstvá) se bude do dřeva dobře vpíjet. Pokud někde zůstanou kapky nebo silnější „šmouhy“, stačí je odsát starým hadrem. Při aplikaci více vrstev dodržujte dostatečně dlouhou „technologickou“ přestávku mezi jednotlivými nátěry podle doporučenívýrobce.

Čemu se vyvarovat při aplikaci lazury

Není-li dřevo dostatečně vyschlé, není vhodné používat silnovrstvou lazuru, může se časem sloupat. V tomhle případě je lepší použít lazuru tenkovrstvou, která se do dřeva vpije a nezanechá na povrchu neprodyšný film.

Pokud ošetřujete dřevo v exteriéru, měla by být lazura k tomu určena a obsahovat UV filtr. 

 Světlejší odstíny mají nižší obsah pigmentu, který dřevo chrání před nežádoucí změnou barvy, naopak příliš tmavé odstíny lépe kumulují teplo, mění tím pádem svůj objem a mohou popraskat.

Pro aplikaci silnovrstvé lazury je vhodné hlídat i vzdušnou vlhkost. Pokud je lazura nanášena v době, kdy je vysoká vzdušná vlhkost, může se stát, že povrch lazury krátce po aplikací zmatovatí. Proto je vhodné lazuru nanášet zejména v dopoledních hodinách, kdy je vzdušná vlhkost nejnižší.

 

 

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.